Aktualności

Nowy obraz na trasie zwiedzania!

Wyjście na spacer – portret rodziny von Tiele Winckler
Obraz można od dziś podziwiać w Gabinecie Hrabiego podczas zwiedzania zamku z przewodnikiem.
Zapraszamy!

Rozmiar płótna 180x380cm, rozmiar z ramą 200x400cm. Obraz namalowany na płótnie lnianym w mieszanej technice akrylowo-olejnej, zabezpieczony półmatowym, satynowym werniksem. Rama w klasycznym stylu wykonana z drewna pozłacana szlagmetalem. Obraz przedstawia hrabiego Franza Huberta von Tiele Winckler wraz z żoną Jelką oraz dziećmi: patrząc od lewej: Wendulą, Hubertą, Jelką, Valeską oraz Klausem Hubertem. Rodzina przedstawiona na obrazie jest wynikiem kompilacji kilku osobnych zdjęć z zachowanego nielicznego archiwum fotograficznego Wincklerów. Postaci stoją na schodach chronionego przez słynne lwy tylnego wejścia do pałacu na tle lewego, neogotyckiego skrzydła zamku w Mosznej dobudowanego przez sportretowanego Franza Huberta. Stanęli na chwilkę zwróceni w stronę widza, jedynie matka ma przymrużone oczy, zwrócone w kierunku dzieci, natomiast Wendula wpatrzona w matkę, czeka na jej uśmiech i odpowiedź na zadane pytanie. Rodzina jest gotowa do spaceru po pięknym, rozległym parku, który okala bajeczny pałac, będący wynikiem wizjonerskiej myśli dumnego ze swojej rodziny i swojego dzieła Hrabiego. Kompozycja przedstawia rodzinę w wyimaginowanej sytuacji aczkolwiek jest rzeczą wielce prawdopodobną, że tak to mogło wyglądać w jakąś letnia niedzielę 1904 roku, w porze poobiedniej, przed tylnym wejściem do przepięknego Zamku w Mosznej, tuż przed przybyciem w gościnę Cesarza Wilhelma II.

 

Bartłomiej Trzos
Urodził się 4 marca 1976 roku w Opolu. W latach 1991–1996 uczył się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Jana Cybisa w Opolu, następnie studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie w 2001 roku uzyskał dyplom z grafiki warsztatowej w pracowni prof. Jana Szmatlocha oraz aneks z grafiki projektowej w pracowni prof. Tomasza Jury. W roku 2001 zatrudniony został jako asystent i wykładowca w Pracowni Grafiki Warsztatowej oraz w Pracowni Malarstwa i Rysunku w Instytucie Sztuki na Wydziale Historyczno-Pedagogicznym Uniwersytetu Opolskiego. W roku 2009 obronił doktorat ze sztuk pięknych w zakresie grafiki na Wydziale Artystycznym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Uprawia grafikę warsztatową, rysunek, malarstwo, projektowanie graficzne. W roku 2018 na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach uzyskał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk plastycznych, w dyscyplinie artystycznej: sztuki piękne.

Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce – Warszawa, Toruń, Katowice, Chorzów, Zabrze, Kluczbork, oraz za granicą, m.in. w Tabriz (Iran), Moskwie (Rosja), Sztokholmie (Szwecja), Auxerre (Francja), Berlinie i Ratingen (Niemcy), Hilversum (Holandia), Ostrawie (Republika Czeska). Wystawy indywidualne miał w Opolu, w Nysie oraz w Berlinie (Niemcy) i Kravaře (Republika Czeska), Dijon {Francja)

Ważniejsze nagrody i wyróżnienia:
Grand Prix “Salon Jesienny 2018” Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu
Złoty Medal na Międzynarodowym Triennale Grafiki Caixanova 2010 – Ourense (Hiszpania),
Nagroda Prezydenta Miasta Opola na Salonie Jesiennym 2010,
Nagroda Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu na Salonie Jesiennym 2011,
Nagroda Galerii Autor na Salonie Jesiennym 2011 – Opole,
My Family 2004 – Moskwa (Rosja), Auxerre (Francja),
Grand Prix Tuba Satyrica 2005 – Toruń,
Nagroda Publiczności na Salonie Jesiennym 2006 – Opole,
wyróżnienie Satyrykon 2006 – Legnica.

 

*godziny zwiedzania oraz cennik dostępny na stronie.

Azalie rozkwitły - zapraszamy!

Muzyczne Święto Kwitnących Azalii

Czarodziejskie Wakacje 2019

Komnata Tajemnic

Rezerwuj nocleg
Porozmawiaj z nami
Czat z Firmao.pl CRM
do góry