Subskrybuj zmiany na stronie - bądź na bieżąco z naszymi aktualnościami!

kalendarz facebook trip-advisor instagram

 

obraz na trasie zwiedzania

 
Wyjście na spacer - portret rodziny von Tiele Winckler
 
Obraz można od dziś podziwiać w Gabinecie Hrabiego podczas zwiedzania zamku z przewodnikiem*!
Zapraszamy!
 
Rozmiar płótna 180x380cm, rozmiar z ramą 200x400cm. Obraz namalowany na płótnie lnianym w mieszanej technice akrylowo-olejnej, zabezpieczony półmatowym, satynowym werniksem. Rama w klasycznym stylu wykonana z drewna pozłacana szlagmetalem. Obraz przedstawia hrabiego Franza Huberta von Tiele Winckler wraz z żoną Jelką oraz dziećmi: patrząc od lewej: Wendulą, Hubertą, Jelką, Valeską oraz Klausem Hubertem. Rodzina przedstawiona na obrazie jest wynikiem kompilacji kilku osobnych zdjęć z zachowanego nielicznego archiwum fotograficznego Wincklerów. Postaci stoją na schodach chronionego przez słynne lwy tylnego wejścia do pałacu na tle lewego, neogotyckiego skrzydła zamku w Mosznej dobudowanego przez sportretowanego Franza Huberta. Stanęli na chwilkę zwróceni w stronę widza, jedynie matka ma przymrużone oczy, zwrócone w kierunku dzieci, natomiast Wendula wpatrzona w matkę, czeka na jej uśmiech i odpowiedź na zadane pytanie. Rodzina jest gotowa do spaceru po pięknym, rozległym parku, który okala bajeczny pałac, będący wynikiem wizjonerskiej myśli dumnego ze swojej rodziny i swojego dzieła Hrabiego. Kompozycja przedstawia rodzinę w wyimaginowanej sytuacji aczkolwiek jest rzeczą wielce prawdopodobną, że tak to mogło wyglądać w jakąś letnia niedzielę 1904 roku, w porze poobiedniej, przed tylnym wejściem do przepięknego Zamku w Mosznej, tuż przed przybyciem w gościnę Cesarza Wilhelma II.
 
Bartłomiej Trzos 
Urodził się 4 marca 1976 roku w Opolu. W latach 1991–1996 uczył się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Jana Cybisa w Opolu, następnie studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie w 2001 roku uzyskał dyplom z grafiki warsztatowej w pracowni prof. Jana Szmatlocha oraz aneks z grafiki projektowej w pracowni prof. Tomasza Jury. W roku 2001 zatrudniony został jako asystent i wykładowca w Pracowni Grafiki Warsztatowej oraz w Pracowni Malarstwa i Rysunku w Instytucie Sztuki na Wydziale Historyczno-Pedagogicznym Uniwersytetu Opolskiego. W roku 2009 obronił doktorat ze sztuk pięknych w zakresie grafiki na Wydziale Artystycznym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Uprawia grafikę warsztatową, rysunek, malarstwo, projektowanie graficzne. W roku 2018 na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach uzyskał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk plastycznych, w dyscyplinie artystycznej: sztuki piękne. 
 
Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce – Warszawa, Toruń, Katowice, Chorzów, Zabrze, Kluczbork, oraz za granicą, m.in. w Tabriz (Iran), Moskwie (Rosja), Sztokholmie (Szwecja), Auxerre (Francja), Berlinie i Ratingen (Niemcy), Hilversum (Holandia), Ostrawie (Republika Czeska). Wystawy indywidualne miał w Opolu, w Nysie oraz w Berlinie (Niemcy) i Kravaře (Republika Czeska), Dijon {Francja)
 
Ważniejsze nagrody i wyróżnienia:
Grand Prix "Salon Jesienny 2018"  Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu
Złoty Medal na Międzynarodowym Triennale Grafiki Caixanova 2010 – Ourense (Hiszpania),
Nagroda Prezydenta Miasta Opola na Salonie Jesiennym 2010,
Nagroda Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu na Salonie Jesiennym 2011,
Nagroda Galerii Autor na Salonie Jesiennym 2011 – Opole,
My Family 2004 – Moskwa (Rosja), Auxerre (Francja),
Grand Prix Tuba Satyrica 2005 – Toruń,
Nagroda Publiczności na Salonie Jesiennym 2006 – Opole,
wyróżnienie Satyrykon 2006 – Legnica.
 
*godziny zwiedzania oraz cennik dostępny na: http://moszna-zamek.pl/index.php/zwiedzanie/cennik-biletow 
 
obraz2 m

Zamek w mosznej

LOKALIZACJA

Sprawdź, gdzie leży Zamek Moszna i jak bez trudu do niego trafić...

Więcej...

HISTORIA

Poznaj historię wyjątkowego Zamku i odkryj tajemnice kryjące się w jego murach...

Więcej...

WYDARZENIA

W Zamku co rusz się coś dzieje, więc bądź na bieżąco z ciekawymi wydarzeniami...

Więcej...

TEATR MUZYCZNY

Poznaj Teatr Muzyczny Castello oraz jego operetkowy repertuar...

Więcej...

 

 

marszalek logo stopka